Aktualności Parafia - aktualności KONKURS JUBILEUSZOWY

KONKURS JUBILEUSZOWY

Newsy - Parafia - aktualności

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

b_200_150_16777215_0___images_stories_grafika.jpgDekanalny Instytut Kultury Prawosławnej w Siemiatyczach we współpracy z Parafią Prawosławną św.św. App. Piotra i Pawła w Siemiatyczach zaprasza młodzież w wieku 12-25 lat do konkursu z okazji 585-lecia Parafii Prawosławnej św.św. App. Piotra i Pawła w Siemiatyczach, 150-lecia Cerkwi św.św. App. Piotra i Pawła w Siemiatyczach, 20-lecia parafii wyłonionych z wyżej wymienionej parafii, czyli Parafii Prawosławnej Zmartwychwstania Pańskiego w Siemiatyczach, Parafii Prawosławnej Cudownego Zbawiciela w Rogawce, Parafii Prawosławnej św. Anny w Boratyńcu Ruskim.Celem konkursu jest zapoznanie się z historią parafii i jej propagowanie.

W swojej pracy należy zaprezentować historię parafii, czyli 585 lat parafii lub 150 lat cerkwi ; wydarzenie z jej historii, np.: historia dwóch księży z czasów powstania styczniowego; jak dawniej obchodzono różne święta, np.: Piotra i Pawła, tzw. „obchody wsi” i inne; wyłonienie się nowych parafii z Parafii Piotra i Pawła, itd.

Forma: Czekamy na prezentacje multimedialne, wywiady nagrane lub spisane, kolaże ze starych zdjęć z opisem (data, wydarzenie, ew. nazwiska osób), esej, wiersz i inne wg pomysłu autora.

Termin konkursu: prace należy dostarczyć do dnia 15 czerwca 2016 roku do katechety w swojej szkole lub kancelarii parafialnej Parafii Prawosławnej św.św. App. Piotra i Pawła w Siemiatyczach, ul. Powstania Styczniowego 1.

Prawa autorskie przechodzą na organizatora konkursu, prace zostaną wykorzystane na lekcjach religii i/lub wydane.

Szczegółowych informacji udzielają: Jolanta Sobesiuk 606 656 381 Ewa Podgórzak 889 197 871 i Joanna Juchnowska 698 017 763

Bibliografia dostępna na stronie internetowej DIKP w Siemiatyczach i Parafii Prawosławnej św.św. App. Piotra i Pawła w Siemiatyczach: www.instytut.siemiatycze.org i www.parafia.siemiatycze.org

 


Bibliografia:
1. Studia i Materiały z dziejów Siemiatycz; praca zbiorowa pod redakcją Henryka Majeckiego
2. Wiadomości PAKP 2007 Nr 3 (208)
3. A. Chorobińska-Mistal: Z dziejów Siemiatycz II poł. XVIII w. Działalność reformatorska Anny Jabłonowskiej
4. G.Sosna: Rys historyczny parafii prawosławnej Siemiatycze na tle historii miasta. Wiadomości PAKP 1983 nr 3
5. Cerkiew w Siemiatyczach. Tygodnik Podlaski 21.09.1986 nr 38 (202) str.12
6. I. Gilewski: Siemiatycze. Zarys monografii od pradziejów do 1939 roku
7. ELPIS, Czasopismo Teologiczne Katedry Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Białymstoku. Rocznik II (XIII) zeszyt 3(16) str.332-341 (dostępne u p. Ewy Podgórzak)
8. Henryk Ciecierski: Pamiętniki
9. strona internetowa: www.parafia.siemiatycze.org
10. Kroniki parafialne dostępne w kancelarii

14 maja 2016 roku odbędzie się w Siemiatyczach sympozjum naukowe dotyczące tematu konkursu, gdzie będzie można też uzyskać pewne informacje.