Aktualności Parafia - aktualności Niedziela Przebaczenia Win

Niedziela Przebaczenia Win

Newsy - Parafia - aktualności

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

b_200_150_16777215_0___images_stories_PrzebWin_pict9567.jpgOstatnia niedziela przed Wielkim Postem nazywa się inaczej seropustną (od połączenia słów "zapusty na ser"). Tego dnia po raz ostatni spożywamy nabiał. Nie to jest jednak treścią nabożeństw tego dnia, bowiem wspomina się upadek i wygnanie pierwszych ludzi z Raju.

Pierwsi ludzie mieli spełnić tylko jeden wymóg Boga: nie spożyć owoców drzewa, które rosło pośrodku ogrodu. Kiedy oboje złamali ten zakaz i nie prosili o przebaczenie, Pan bóg pozwolił im ponieść konsekwencje ich nieposłuszeństwa.

Tradycyjnie nabożeństwo wieczorne tej niedzieli kończy się "czynem przebaczenia win". Uczestniczył w nim nasz biskup, który wygłosił modlitwę przed rozpoczęciem Wielkiego Postu oraz pouczył obecnych o dobrych owocach pokajania się w swoich grzechach. Mówił, że post nie jest okresem smutku, a wręcz odwrotnie: to czas radości i duchowej odnowy, bo człowiek świadomie zbliża się w kierunku Stwórcy.

Tradycyjnie również Władyka przewodniczył czynowi przebaczenia: do każdego podchodzącego zwracał się ze słowami "prosti mnie hresznomu", jak też na podobne słowa każdego odpowiadał "Boh prostit". Każdy obecny podchodził później do każdego duchownego i wszystkich obecnych, prosząc o przebaczenie. Niech Bóg wszystkim nam przebaczy.

b_200_150_16777215_0___images_stories_PrzebWin_pict9568.jpgb_200_150_16777215_0___images_stories_PrzebWin_pict9570.jpg