Aktualności Parafia - aktualności Dzień świętej Paraskiewy Serbskiej

Dzień świętej Paraskiewy Serbskiej

Newsy - Parafia - aktualności

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

b_200_150_16777215_0___images_stories_ikon1_paraskiewa.jpg 27 października Cerkiew wspomina liturgicznie św. Paraskiewę Serbską. O życiu tej żyjącej w XI wieku kobiety nie wiemy za wiele. W żywocie czytamy, że ...

 

po śmierci rodziców udała się ona na Pustynię Jordańską, gdzie prowadziła surowy, mniszy tryb życia. Po kilku latach życia eremickiego objawił się jej anioł, który polecił jej wrócić do kraju, z którego pochodziła – do ówczesnej Bułgarii. Święta Paraskiewa inaczej zwana też Petką Bułgarską i Tyrnowską jest szczególnie czczona w cerkwi Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Siemiatyczach.

 

W przeddzień święta całonocne czuwanie sprawował Jego Ekscelencja Warsonofiusz, Biskup Siemiatycki. W nabożeństwie uczestniczył także kler parafialny. W dzień święta uroczystości rozpoczęły się o godz. 8:00, kiedy miał miejsce obrzęd małego poświęcenia wody, następnie przeczytano akatyst do Świętej, a o godz. 10:00 św. Liturgii przewodniczył ks. mitrat Andrzej Jakimiuk – proboszcz parafii wraz z ks. mitratem Borysem Domarackim, ks. Rafałem Wawreniukiem i diakonem Tarasem Diachukiem.

Po przeczytanej perykopie ewangelicznej do wiernych zwrócił się ks. Borys Domaracki, który w treściwy sposób przedstawił żywot świętej Paraskiewy. Kaznodzieja porównując czasy, w których przyszło żyć św. Petce, odniósł się także do współczesności, gdzie brakuje poświęcenia, oddania, wytrwałości i gorliwego służenia Bogu. Wszystkimi tymi cnotami charakteryzowała się św. Paraskiewa, która powinna być dla nas wzorem do naśladowania w dążeniu do zbawienia.

Po św. Liturgii miała miejsce precesja dookoła świątyni w trakcie, której modlono się do św. Paraskiewy, aby orędowała za cały lud Boży. Następnie ze słowem do przybyłych parafian zwrócił się ks. Andrzej Jakimiuk dziękując wszystkim za przybycie i modlitewne czuwanie, w tym ważnym dla siemiatyckiej wspólnoty święcie.

Ks. Rafał Wawreniuk