Aktualności Parafia - aktualności Jak chrzcić? - Spotkanie Z Władyką Warsonofiuszem

Jak chrzcić? - Spotkanie Z Władyką Warsonofiuszem

Newsy - Parafia - aktualności

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Na kolejnym spotkaniu z biskupem Warsonofiuszem poruszany był temat chrztu i bierzmowania. Zagadnienie teoretycznej i praktycznej strony sakramentów zainteresował słuchaczy, którzy zadawali pytania. Nieraz trudne.

 

Na podstawie Euchologionu (książka, w której zawarty jest ryt sakramentów) biskup tłumaczył nie tylko porządek, ale też znaczenie poszczególnych modlitw czy innych elementów nabożeństw. Porównywał chrzest dzisiejszy z tym z przed 1500 lat.

Dowiedzieliśmy się na przykład, że tzw. "Krestnyj chod" przed nabożeństwem paschalnym był przeznaczony wiernym, którzy poprzedniego dnia, w Wielką sobotę przyjęli chrzest, i był symbolem tego, że ci "nowi" chrześcijanie wejdą do cerkwi i jej już nie opuszczą aż do końca służby. Dotąd wychodzili z cerkwi po słowach: "Jelicy ogłaszenii izyditie" ("wszyscy nieochrzczeni wyjdźcie").

Chrzest w praktyce wygląda tak:

 

  1. W dniu chrztu przyniesionemu dziecku nadaje się imię;
  2. Po nadaniu imienia odczytywane są nad dzieckiem egzorcyzmy (specjalne modlitwy na wypędzenie złego ducha);
  3. Następuje chrzest, a po nim
  4. Bierzmowanie;
  5. W najbliższą niedzielę (lub dzień, w którym odbywa się w cerkwi Boska liturgia) matka dziecka przychodzi "do wwodu" (o ile minęło już czterdzieści dni od narodzin dziecka)
Chrzest wg euchologionu wyglądać powinien tak:
  1. Ósmego dnia po narodzeniu położna (!) przynosi dziecko do cerkwi w celu nadania mu imienia;
  2. Czterdziestego dnia matka z dzieckiem przychodzi "do wwodu". Dziecko nie musi być w tym momencie ochrzczone. Jeśli nie jest, po jego wniesieniu do cerkwi i zakończeniu obrzędu "wocerkowlenija" matka w cerkwi zostaje, aby się wyspowiadać i przyjąć Eucharystię, natomiast dziecko jest zabierane z cerkwi przez ojca chrzestnego po ektenii za nieochrzczonych (ewentualnie jest w cerkwi w przedsionku).
  3. Potem chrzest i bierzmowanie.
Dlaczego są różnice? Bo każdy sakrament w Cerkwi prawosławnej kształtował się przez wieki. Dziś mamy już ustalony rytuał chrztu i bierzmowania, ale kiedyś wszystko wyglądało inaczej.
Władyka mówił o wielokrotnym chrzcie, gdy ludzie pod wpływem prześladowań wyrzekali się Boga (tak jak apostoł Piotr) i później chcieli wrócić na łono Cerkwi. Wtedy ich chrzczono jeszcze raz. Później powtórny chrzest przysługiwał heretykom, którzy się nawrócili. Jeszcze później porzucono chrzest dorosłych i  wypracowano system, w którym (jak dzisiaj) chrzciło się dzieci.
Cerkiew cały czas się uczy, ale nie zmienia sedna żadnego z sakramentów (np. w czasie chrztu nadal wymagane jest trzykrotne zanurzenie chrzczonego w wodzie). Jedynie dostosowuje je do czasów, w których ich udziela.
Warto przyjść, aby czegoś się nauczyć i zadać swoje pytanie. Jego Ekscelencja chętnie wszystko wyjaśni.