O nas Biskup Siemiatycki

Biskup Siemiatycki

Chirotonia Biskupa Siemiatyckiego Jerzego

b_200_150_16777215_0___images_stories_wladyka.jpgDecyzją Soboru Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, z dnia 28.11.2006 r., Episkopat naszej Cerkwi powiększył się o Biskupa Siemiatyckiego Wikariusza Diecezji Warszawsko-Bielskiej, którym mianowano ks. Jerzego (Pańkowskiego), dotychczasowego Archimandrytę Klasztoru Św. Onufrego w Jabłecznej.

W sobotę 27.01. Episkopat PAKP, na czele z Jego Eminencją, Wielce Błogosławionym Sawą Metropolitą Warszawskim i całej Polski, wraz z przedstawicielami bratnich Kościołów Prawosławnych: z Patriarchatu Konstantynopolitańskiego - Biskup Andidijski Krzysztof, Metropolita Weryjski i Nausski Pantelejmon; z Patriarchatu Moskiewskiego - Arcybiskup Włodzimierza Wołyńskiego i Kowla Symeon, Arcybiskup Krzywego Rogu i Nikopolis Jefrem, Arcybiskup Pierejesławia Chmielnickiego Mitrofan, Biskup Chotinski Melecjusz z Autokefalicznego Kościoła Grecji - Biskup Diawlinski Damaskin, dokonali Nominacji (Nareczenija) na Biskupa ks. Archimandryty Jerzego. W ceremonii uczestniczyło ponad 40 kapłanów, 8 diakonów i ok. 1000 wiernych.

W niedzielę 28.01. uroczystości rozpoczęły się o godz. 9:30 obrzędem Wyznania Wiary. Prawowierność przyszłego Biskupa, na środku świątyni katedralnej, w obecności ponad 2 tys. wiernych, sprawdzał Episkopat naszego Kościoła, z Jego Eminencją Ks. Metropolitą Sawą na czele, wyżej wymienieni przedstawiciele bratnich Kościołów Prawosławnych. W świątyni obecni też byli reprezentanci bratnich kościołów chrześcijańskich i wyznań, w tym: Prymas Polski Ks. Kardynał Józef Glemp i Ks. Biskup Tadeusz Pikus z Kościoła Rzymskokatolickiego, Ks. Biskup Wiktor Wysoczański Zwierzchnik Kościoła Polskokatolickiego, Ks. Superintendent Andrzej Seweryn - Zwierzchnik Kościoła Baptystów. Nie zabrakło też przedstawicieli władz miasta stołecznego i innych miast (Białegostoku, Bielska Podlaskiego, Hajnówki, Siemiatycz), reprezentantów służb mundurowych, medycznych, środowisk twórczych, itp.

W Świętej Liturgii obok 15 Biskupów (łącznie z Ks. Biskupem Jerzym), ze względu na ograniczoną powierzchnię ołtarza katedry uczestniczyło 11 kapłanów i 5 diakonów. Wśród ponad 2 tys. wiernych było ok. 200 duchownych oraz dwa chóry: Warszawskich Szkół Teologicznych pod kierunkiem dr. Włodzimierza Wołosiuka i Katedry Metropolitalnej p.w. św. Marii Magdaleny prowadzony przez ks. protodiakona Sergiusza Bowtruczuka.

Uroczystość zakończyła się około godz. 14:00 składaniem życzeń nowemu Arcypasterzowi Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego Jego Ekscelencji Biskupowi Siemiatyckiemu Jerzemu (Pańkowskiemu).

Tekst autorstwa ks. prot. dr Doroteusza Sawickiego

Na podstawie źródeł z oficjalnej strony PAKP.

Chirotonia Biskupa Siemiatyckiego Jerzego Chirotonia Biskupa Siemiatyckiego Jerzego Chirotonia Biskupa Siemiatyckiego Jerzego
Chirotonia Biskupa Siemiatyckiego Jerzego